SALONE DEL MOBILE PO čESKU: PůSOBIVé, PULZUJíCí A HRAVé

Celý svět se jednou za rok sjede do Milána, aby společně oslavil design a lidskou kreativitu. A ani Češi nezůstali letos pozadu – získali jednu z hlavních cen festivalu a narazit jste na ně mohli napříč celým městem. Které instalace Czech Made nám letos vzaly dech?  

Zářící Lasvit

České sklo si z Milána odváží velkolepý úspěch – Lasvit na festivalu Salone del Mobile obdržel prestižního Oscara za design! Instalace novoborské sklárny v úchvatném Palazzo Isimbardi získala jednu z hlavních cen mezinárodní soutěže Fuorisalone a zvítězila tak nad celkem 1100 projekty z celého světa. Ve finále se utkala s instalacemi obrovských brandů jako Google, Hermès nebo Amazon. O to cennější je, že zvítězila v kategorii, v níž rozhodovala veřejnost. Působivou architekturu instalace s názvem Re:Creation vytvořil Petr Hák a Zbyněk Krulich z pražského studia Cirque Menu ve spolupráci s výtvarným ředitelem značky Maximem Velčovským. 

Ten je také autorem desítky velkorozměrných skel Porta, které výstavě dominovaly hned při vstupu. Na až pětimetrových sklech Lasvit prezentoval výtvarné možnosti lehaného skla a jeho použití v architektuře. Firma představila také nový koncept designu osvětlení Bois de Cristal od Marie Čulenové, novou kolekci Nebula od Claesson Koivisto Rune a limitovanou edici zlatých svítidel Neverending Glory od Jana Plecháče a Henryho Wielguse k příležitosti deseti let na trhu. Získat natolik prestižní ocenění v tak tvrdé mezinárodní konkurenci je světový úspěch pro celé české sklářství, srdečně gratulujeme!

Pulzující Preciosa

Ani další české značky ale na festivalu nezůstaly pozadu. Spolu s Lasvitem se do finále soutěže probojovala hravá instalace Crystal Beat 2 další české sklárny – Preciosa. Vytvořili ji výtvarní ředitelé značky, designéři ze studia Vasku Klug a atmosféra v ní panovala podobně úžasná. Jen namísto kouře a velkých ploch skla to v instalaci pulzovalo hudbou a barvami v celkem 400 zavěšených komponentech s dvěma tisíci LED čipy. Hlavními motivy byly pixely, herní grafika a bláznivé barvy. 

Koneckonců Preciosa je lídrem v oblasti interaktivních světelných instalací. Jejich Breath of Light, kdy osvětlení ve skle poháněl lidský dech, Composition in Crystal, při které lidé skládali skladbu cinkáním do instalace ze světelných tyčí a teď i Crystal Beat 2 se řadí mezi to nejpůsobivější, co kdy bylo na Salone del Mobile k vidění. 

 

Encyklopedie Adama Štěcha

Výbornou výstavu z rozsáhlého archivu vlastních fotografií přivezl do Milána další český tvůrce – teoretik, kurátor, editor a redaktor Adam Štěch. Minimalistickou, avšak působivou instalaci vytvořil dohromady s kreativním studiem OKOLO – Matějem Činčerou a Janem Klossem, s nimiž už dal dohromady několik desítek skvělých projektů. Tentokrát jejich výstava Elements spočívala v 3000 fotografiích rozvěšených podle kategorií na jednoduchých kovových konstrukcích v jednom z tunelů nedaleko hlavního milánského nádraží Centrale, které posledních několik let funguje jako centrum architektury Drop City. 

Osvěžující encyklopedický přístup zdůrazňoval architektonické prvky z celého světa včetně několika českých příkladů – pokochat jste se tu mohli výběrem modernistických dveří, zábradlí, nebo osvětlení ze všech koutů světa, které Adam Štěch sám vypátral, nafotil a zdokumentoval. Jedinečná příležitost vidět stavební detaily v takové šíři a mezinárodním kontextu. 

 

Vesmírná podívaná

Po premiéře na Designbloku v Praze se pojízdná výstava Cosmos podívala i do Milána. A podobně jako u nás, i na Salone del Mobile se na ní stály fronty. Kurátorský koncept si k 25. narozeninám pražského festivalu nadělili ředitelé Jana Zielinski a Jiří Macek spolu s desítkou předních českých designérů. Na pětašedesáti metrech čtverečních ukrytých pod stříbrným pláštěm mobilního přívěsu se v koncepci Jana Plecháče divákům naskytl audiovizuální zážitek vykládaný 170 zrcadly od AGC Glass Europe. Ta multiplikovala díla od Lucie Koldové, Jiřího Pelcla, Václava Mlynáře či studia DECHEM, a vytvářela impozantní dojem z vesmíru českého designu. 

 

Ruch na veletrhu i mimo něj

Prezentacím na výstavišti vládla témata Eurocucina, mezinárodní výstava koupelen a 25. výročí výstavy mladého designu Salone Satellite. Na té jste mohli narazit na drátěné křeslo Jana Plecháče, které právě zde odstartovalo jeho designérskou kariéru. Pod dramaturgickým vedením kurátorky Annalisa Rosso tu bylo letos možné zažít skvělé performance a diskuze s takovými hvězdami jako jsou John Pawson, Hans Ulrich Obrist, nebo meditativní místnost navrženou legendárním režisérem Davidem Lynchem. Není divu, že se na ní stály dlouhé fronty.

Na veletrhu poprvé samostatně vystavoval opavský výrobce venkovního nábytku Todus, o pár stánků dál prezentovala novou identitu značka TON. Kromě ní představila také působivou akvamarínovou židli od designéra Jiřího Krejčiříka a přepracovanou podobu ikonické židle číslo 14 v pojetí studia Claesson Koivisto Rune. Také RAVAK ukázal instalaci Rolling Foams z pera výtvarných ředitelů Vrtiška a Žák, která díky fotogenickému řešení přitahovala pohledy zvědavých návštěvníků podobně jako nedaleké lustry od Sans Souci. Na veletrhu se spojila se značkou luxusního nábytku Christopher Guy a ve městě představila nový koncept Path of Visions předního designéra Arika Levyho. 

Jako přirozená součást showroomu Eurostyling v centru Milána působily novinky ze sklárny Brokis. Díky zakomponování do interiéru spolu s nábytkem od prémiových značek jste si mohli hned představit, jak by lustry vypadaly u vás doma. Prozkoumat se tu daly nové kolekce Starcloud a Spectra od kreativní ředitelky Brokisu Lucie Koldové a také čerstvá série Convex od Borise Klimka z recyklovaného materiálu Brokisglass. 

 

Zdroj: autorský článek

Související články

2024-04-21T19:06:02Z dg43tfdfdgfd